Tuskókiszedés
Kedves Ügyfeleink és kedves Érdeklődők, jelenleg tuskókiszedéssel nem foglalkozunk, csak szakembert tudunk ajánlani.Köszönjük megértésüket.
A fakivágás után sok esetben szükségessé válik a tuskó eltávolítása.
Hacsak nem zavar, hogy a következő 10-20 évben ott fog éktelenkedni a kertünkben, vagy közterünkön. A felmerülő problémára többféle megoldás kínálkozik, a gyors és hatékonytól kezdve, az alternatívon át, egészen a lassú és körülményesig. Kezdjük talán, a gyors és hatékony módszerekkel!
Kézi tuskókiszedés:
Kisebb méretű tuskók kiszedése megoldható kézi eszközök segítségével.(ásó, balta, csákány, stb.) Ilyen esetben a favágást során az utolsó 1-2-3 méter törzset - a körülményektől függően – rajtahagyjuk a tuskón, majd a tuskót körbeásása közben elvagdossuk az oldalgyökereket. Megfelelő mélységbe jutva megkezdődhet a tuskó kifordítása, amely a meghagyott törzsrész tetejére kötött kötél, és kézi vagy gépi vonóerő segítségével történik. Az így hozzáférhetővé vált alsó gyökerek elvágása után a tuskót kiemelhető a munkagödörből.
Előnyei:
- gépek által nem megközelíthető tuskók is kitermelhetők ezzel a módszerrel.
- „gyors” eljárás (kb.: 1-2 órától, 1-2 napig tart a mérettől, és a helyszíntől függően)
Hátrányai:
- nehéz, és időigényes művelet, mivel emberi munkaerőt kell alkalmazni
- nagy munkagödröt igényel, ami a környezet jelentős bolygatásával jár
- következésképpen viszonylag drága eljárás
Gépi tuskókiszedés:
Amennyiben megfelelő hozzáférés biztosítható a tuskóhoz, vagy több darab eltávolítására van igény, érdemes a gépi tuskókiszedést mérlegelni. A módszer gyakorlatilag azonos a kézi tuskókiszedés folyamatával, (körbeásás, gyökerek elvágása, kifordítás) azzal a különbséggel, hogy több tonna feszítőerővel rendelkező markoló végzi a feladatot, az emberi teljesítőképesség sokszoros hatékonyságával.
Előnyei:
- gyors eljárás
- több tuskó esetében, vagy nagyméretű tuskónál egyértelműen gazdaságos
Hátrányai:
- jelentős helyigény (általában közterületeken, illetve parkokban alkalmazható, ahol a hozzáférés biztosítható, kertekben csak ritkán)
- még a kézi tuskókiszedésnél is jóval nagyobb a tuskó környezetének „átrendezése”
Gépi tuskómarás:
Jelenleg nálunk még kevéssé elterjedt, de nyugaton nagyon közkedvelt eljárás. Lényege, hogy a tuskót egy viszonylag kisméretű, de nagy teljesítményű – általában önjáró – célgéppel közelítik meg, ami vídiabetétes marótárcsája segítségével, gyakorlatilag a föld alá „marja” a fakivágás után megmaradt tuskót.
Előnyei:
- rendkívül gyors megoldás
- gyakorlatilag bármekkora tuskó lemarható a környezet minimális bolygatásával
- lehetőség van a tuskót csak pár centivel (8-10cm) a talajszint alá marni, ami a füvesítéshez elegendő, és a tuskó többi részét a föld gondjaira bízni.
- nem mozdítható, sérülékeny tereptárgyak esetében, (kerítés, lábazat, sziklakert, járda, stb.) amik alá a fák gyökerei előszeretettel be szoktak nőni, a markoló felszakítaná a gyökérzettel együtt a tereptárgyakat is, míg tuskómaróval ez kiküszöbölhető
Hátrányai:
- kisméretű tuskómaróval a legkisebb helyre is be lehet férni, tehát magának az eljárásnak nincs hátránya (csak magának a gépnek: nagyon drága… - de ez a hasznosságával függ össze
Alternatív tuskópusztítási eljárások:
Pirolízis (valamely anyag kémiai lebontása a hő segítségével, azaz égetés):
Ha a tuskó környezete megengedi, - többnyire lakossági ügyfeleinknél szoktuk javasolni – a legolcsóbb megoldást. Amikor a talajszint felett elvágott tuskót választjuk a baráti/családi összejövetelek alatt rendezett szalonnasütések, bográcsozások helyszínéül, és nemes egyszerűséggel, a tuskó tetején rakunk tüzet. Amíg a babgulyás, vagy a halászlé megfő, a tuskó szépen sorvad az izzó parázs alatt, maga is hozzájárulva ételünk melegítéséhez.
Korhasztás:
A másik alternatív megoldás szintén a gasztronómia területéről származik. Nevezetesen, hogy a tuskót pl. laskagomba termesztésre használjuk. Ez ugyan a „bográcsozós” megoldásnál jóval lassabb, viszont nem kevésbé ízletes, főleg, ha szeretjük, a gombát.
Ehhez nem kell mást tennünk, mint jeleznünk a „tuskópusztítási” szándékunkat a favágást végző szakembernek, aki a tuskó tetejét láncfűrésszel bevagdossa. Ezután már csak el kell menni a legközelebbi mezőgazdasági boltba, ahol gombaspórát vásárolunk, és a „telepítési” útmutatást betartva kezdődhet a gombatermesztés. Ahogy a gombák egyre nagyobbak lesznek, úgy lesz a tuskónk egyre porhanyósabb, míg végül felkapálható állapotba kerül...
Tekintse meg tevékenységeinket, vagy pillantson bele zöld hétköznapjainkba a galériák menüpont segítségével! |
Önnek favágással kapcsolatos problémája van? Vegye fel velünk a kapcsolatot, hogy mihamarabb segíthessünk azt megoldani! Kérjen ingyenes árajánlatot, szakvéleményt! Dóra Géza ügyvezető +36 20 669 0023 |
Tekintse meg tevékenységeinket, vagy pillantson bele zöld hétköznapjainkba a galériák menüpont segítségével! |
Önnek favágással kapcsolatos problémája van? Vegye fel velünk a kapcsolatot, hogy mihamarabb segíthessünk azt megoldani! Kérjen ingyenes árajánlatot, szakvéleményt! Dóra Géza ügyvezető |